Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Retinol popularnie stosowany w kosmetykach oznacza czystą postać witaminy A. Wiadomo, że zbyt wysokie stężenie wit. A w organizmie matki może być przyczyną wad rozwojowych u dziecka, np. rozszczepu podniebienia czy niedorozwoju lub nieprawidłowego rozwoju mięśnia sercowego. W przypadku kosmetyków, a szczególnie kremów stosowanych tylko i wyłącznie na twarz ilość retinolu jest tak mała,że nie powoduje zagrożenia dla płodu.

W 1993r. przeprowadzono badanie wśród kobiet ciężarnych stosujących retinoidy zewnętrznie. Porównano grupę 215 kobiet, u których w I trymestrze ciąży występowała ekspozycja na retinoidy z 430-osobową grupą kontrolną w podobnym wieku. Badanie nie wykazało zwiększonego odsetka anomalii rozwojowych u potomstwa kobiet stosujących w czasie ciąży przezskórne retinoidy (Lancet 1993;341:1181-2)

Ponadto nasz organizm sam wytwarza witaminę A, z beta-karotenu dostarczanego z pokarmem, a witamina A znajduje się w większości preparatów suplementacyjnych dla kobiet ciężarnych. Maksymalna bezpieczna dawka wit. A dla ciężarnych wynosi 3000 ug/dobę i trudno byłoby ją osiągnąć stosując jedynie krem do twarzy. Pomimo tego uważa się, że lepiej chuchać na zimne i nie zaleca się stosowania kosmetyków z retinoidami w czasie ciąży. Dla spokoju własnego sumienia na okres ciąży lepiej zamienić krem z retinolem na inny w 100% bezpieczny