Mając na uwadze Państwa czas, chcielibyśmy aby zapoznali się Państwo z poniższymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania pacjenta do badań laboratoryjnych. Nasze wskazówki pozwolą wyeliminować sytuacje odsyłania pacjenta nie będącego w pełni przygotowanym do przeprowadzenia
wiarygodnych badań diagnostycznych oraz przyczynią się do poprawienia wiarygodności wyników.

Lekarz kierujący na badania powinien udzielić szczegółowych instrukcji jak pacjent powinien przygotować się do badań. Mamy nadzieję, że poniższe materiały również będą w tym pomocne.

• Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godz. 7:00 a 9:30 rano. Przy badaniach zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji ( bezmięsnej i bezalkoholowej ) do godz.18 ( 13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków ).
  • Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym.
  • Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania.
  • Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania.
  •  UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.