• Start
  • Artykuły
  • Jak przygotować się do porodu i co zabrać ze sobą do szpitala(current)

Do porodu przyszła mama przygotowuje się już od początku ciąży. Tuż przed narodzinami maluszka powinna pamiętać o tym, by torbę do szpitala spakować odpowiednio wcześniej. Co powinno się w niej znaleźć, radzi Danuta Piskorz, położna oddziałowa z oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Najlepiej, jeśli przygotowania przyszła mama rozpocznie dużo wcześniej — na trzy-, cztery tygodnie przed planowanym porodem. Mama powinna pamiętać, że poród może nastąpić w najmniej oczekiwanym przez nią momencie — informuje Danuta Piskorz, położna oddziałowa z oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. — Przyszłe mamy nie powinny zapomnieć przede wszystkim o dokumentacji — dowodzie osobistym, aktualnym dowodzie ubezpieczenia, trzeba mieć ze sobą numer NIP pracodawcy bądź własny w przypadku, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą. W dokumentach powinna znaleźć się karta przebiegu ciąży i wyniki badań: grupa krwi i czynnik Rh [oryginał przy ujemnym Rh (Rh-)], badanie na obecność przeciwciał antyRh zrobione po 32. tygodniu ciąży, HBS — badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, odczyn WR, wyniki USG, ostatnia morfologia i mocz, wynik badania na obecność wirusa HIV.
Co powinno się znaleźć w torbie dla dziecka? Najlepiej przygotować zestaw ciuszków, np. trzy – cztery bawełniane koszulki i trzy pajacyki (śpiochy z rękawkami i nogawkami, wygodniejsze są rozpinane; mogą być również trzy kaftaniki i trzy pary śpiochów), cienka bawełniana czapeczka i jedna cieplejsza. Przydadzą się także skarpetki, kocyk polarowy, szczoteczka do włosów, najmniejszy rozmiar jednorazowych pieluch, dwie pieluszki tetrowe, chusteczki nawilżane. Trzeba pamiętać, że zawartość torby będzie różniła się w zależności od tego, czy maluch urodzi się latem czy zimą. Mama powinna zabrać ze sobą dwie wygodne koszule nocne rozpinane, najlepiej takie, które umożliwią wygodne karmienie piersią. Nie może też zapomnieć o kapciach i klapkach do kąpieli pod prysznicem, dwóch ręcznikach. W torbie powinny znaleźć się również szlafrok, majtki jednorazowe, skarpetki, podpaski, dwa staniki do karmienia i wkładki laktacyjne, przybory toaletowe i kosmetyki. Pomocne będzie dziecięce kółko do pływania (przydatne do gojenia się krocza). Najważniejsze, by zapakować ze sobą też… spokój. Dzięki temu mamy będą mogły w pełni cieszyć się przyjściem na świat dziecka. — Jeśli mamy mają jakiekolwiek wątpliwości, każda z nich może zadzwonić na oddział i dopytać, o czym powinna pamiętać — dodaje Danuta Piskorz. — Często też spełniamy prośbę naszych pacjentek, które jeszcze przed porodem chcą zobaczyć oddział i trakt porodowy.