Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

 

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią, zgodnie ze współczesną wiedzą, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój

Wśród krótkofalowych skutków należy wymienić:

Rzadsze zapadanie na choroby zakaźne układu oddechowego,

 moczowego

 pokarmowego

 biegunki

 martwicze zapalenie jelit NEC

 zapalenia ucha

 zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

 rzadziej dochodzi do bakteriemii

 karmienie podczas iniekcji powoduje działanie przeciwbólowe

 u niemowląt karmionych piersią stwierdza się trzykrotnie mniejsze ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt

Karmienie piersią ma również skutki długofalowe.

w ciągu dalszych lat życia, ryzyko wystąpienia: nadwagi, otyłości, cukrzycy typu I i typu II, astmy, białaczek i chłoniaków złośliwych choroby Crohna, raka piersi w okresie premenopauzalnym. Dorośli karmieni w dzieciństwie piersią mają niższe ryzyko hipercholesterolemii, niższe ciśnienie tętnicze, niższe ryzyko nadciśnienia

Karmienie mlekiem matki wpływa korzystnie na rozwój funkcji poznawczych , rozwój psychomotoryczny  oraz intelektualny. Karmieni piersią osiągają lepsze, od dzieci karmionych sztucznie, wyniki w testach badających inteligencję w różnych grupach wiekowych

U matki karmiącej lepiej przebiega połóg (szybciej następuje inwolucja macicy, mniejsze jest ryzyko anemii.

Laktacyjna niepłodność jest jedną z metod planowania rodziny zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia .

Karmienie pozwala matce na szybszą utratę zbędnych kilogramów po porodzie  i powrót do figury sprzed ciąży.

Zdrowotne skutki długofalowe to: niższe ryzyko raka piersi, raka jajnika, złamań biodra i osteoporozy w okresie starości , rzadziej nadciśnienie, choroby układu krążenia .

Karmienie piersią stwarza unikalną, pozytywną więź między matką a dzieckiem. Wśród karmiących matek rzadziej występuje depresja

Dlaczego pokarm kobiecy jest tak wartościowy i unikalny?

Pokarm kobiecy jest wielofunkcyjną i rzeczywiście unikalną substancją. Ma wysokie walory odżywcze, ale przede wszystkim wspomaga układ odpornościowy chroniąc niemowlęta przed chorobami. Żadna mieszanka mleczna mu nie dorówna.

Białko

  • Zawartość białka i jego skład w pokarmie kobiecym są stałe i niezależne od diety matki.
  • Jest lekkostrawne, przyswajane w 98%
  • Ma idealne proporcje białek serwatkowych i kazeiny (60 : 40); kazeina zwiększa wchłanianie wapnia, cynku i miedzi.
  • Znajdują się w nim duże ilości bezpośrednio wchłanianych wolnych aminokwasów.
  • Zawiera jedynie śladowe ilości beta-laktoglobuliny (białka będącego silnym alergenem).

Enzymy

  • W pokarmie obecnych jest ponad 80 enzymów, których zadaniem jest ułatwienie trawienia składników pokarmowych w przewodzie pokarmowym niemowlęcia. Enzymy zawarte w mleku mają nieco inną,swoista budowę,dzięki temu są oporne na działanie kwasu solnego.

             Mają też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

  • Laktoperoksydaza – enzym bakteriostatyczny szczególnie aktywny wobec paciorkowców,
  • Lizozym – wykładnik nieswoistej obrony humoralnej, bierze udział w obronie komórkowej rozpuszczając otoczki komórek bakteryjnych, wykazuje działanie chemotaktyczne, stymuluje produkcję wydzielniczej IgA (SIgA)

Tłuszcze

  • Całkowita ilość tłuszczu w pokarmie matki karmiącej tylko w niewielkim stopniu zależy od sposobu jej odżywiania, natomiast rodzaj diety ma wpływ na skład tłuszczów pokarmu, a w szczególności na skład kwasów tłuszczowych.
  • Są dobrze wchłaniane i wykorzystywane przez organizm dziecka dzięki lipazie, która wstępnie trawi tłuszcze obecne w pokarmie i uaktywnia enzymy w jelitach dziecka.
  • Długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC-PUFA) – występują w wysokim stężeniu w korze mózgowej i siatkówce, odgrywają ważną rolę w rozwoju układu nerwowego; wydaje się, że wpływają na ostrość wzroku i rozwój zdolności poznawczych.
  • Tłuszcze MCT – łatwo wchłaniane , nie wymagają obecności kwasów żółciowych oraz, w przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych długołańcuchowych, wchłaniają się bezpośrednio do żyły wrotnej. Spowalniają motorykę przewodu pokarmowego, co wydłuża czas przebywania pokarmu w świetle jelita i poprawia jego wchłanianie.

Cholesterol

  • Jest składnikiem błon komórkowych, kwasów żółciowych, niektórych hormonów i witaminy D3.
  • Stężenie cholesterolu w pokarmie jest względnie stabilne i nie zależy od rodzaju spożywanych przez matkę karmiącą pokarmów.
  • W pierwszym roku życia dziecko potrzebuje cholesterolu również po to, aby jego układ nerwowy, a zwłaszcza szybko rozwijający się mózg, prawidłowo się ukształtował.
  • Składnik jedynie nielicznych mieszanek mlecznych.

Węglowodany

  • Głównym węglowodanem mleka jest laktoza, dwucukier złożony z glukozy i galaktozy. Jej wysoka zawartość decyduje o słodkim smaku ludzkiego mleka.
  • Laktoza jest syntetyzowana w gruczole piersiowym. Ułatwia wchłanianie wapnia z pokarmu. Galaktoza wchodzi w skład galaktolipidów, niezbędnych do rozwoju OUN.
  • Oligosacharydy są prebiotykami, czyli nie ulegającymi trawieniu składnikami pokarmowymi, które swoją obecnością w przewodzie pokarmowym wpływają na wzrost i/lub aktywność określo-nych szczepów bakteryjnych.
  • Dieta matki nie wpływa na stężenie laktozy w pokarmie, jej dobowa zawartość w pokarmie jest stała.

 

Witaminy

  • W pokarmie kobiecym zawarte są w odpowiedniej ilości niemal wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju noworodka i niemowlęcia.
  • Większym zmianom, w zależności od diety karmiącej matki, podlegają witaminy rozpuszczalne w wodzie( do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy z grupy B, witamina C) natomiast witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są zależne zarówno od ich zawartości w pożywieniu, jak i od zapasów zgromadzonych podczas ciąży.

Składniki mineralne i makroelementy

  • Poza wyjątkowymi sytuacjami (diety restrykcyjne, niedożywienie) mleko kobiece jest na ogół pełnowartościowym źródłem pierwiastków śladowych dla karmionego piersią donoszonego dziecka.

Woda

  • Karmienie piersią zapewnia odpowiednią podaż płynów nawet w gorącym i suchym klimacie.
  • W czasie upałów dziecko zgłasza się do piersi częściej na krótkie karmienia – pojenia. Dopajanie jest zbędn

Czynniki przeciwinfekcyjne i immunomodulujące

  • Immunoglobulina sekrecyjna (SIgA)

Stanowi główną barierę ochronną organizmu na poziomie błony śluzowej. Skuteczność SIgA w obronie błon śluzowych przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi jest związana ze zdolnością do neutralizacji wirusów,

Najwyższe stężenie SIgA jest w siarze (ochrona noworodka) oraz w okresie odstawiania (ochrona na czas „samodzielności”)