Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Oddział zakwalifikowany jest do II poziomu opieki okołoporodowej, co oznacza, że:

 • Lekarze specjaliści sprawują całodobową opiekę nad noworodkiem w okresie jego przystosowania do życia poza łonem matki oraz noworodkiem chorym i wcześniakiem.
 • Zatrudniamy lekarzy pediatrów – neonatologów o wysokich kwalifikacjach, kardiologów i radiologa dziecięcego oraz doświadczone położne, które wprowadzają matki w tajniki pielęgnacji i karmienia piersią.
 • Oddział posiada pełne wyposażenie w sprzęt do reanimacji dziecka oraz wspomagania oddechu (respiratory, Fabian Therapy, Infant flow).
 • Wyposażony jest w inkubatory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii.

Na oddziale wykonujemy:

 • profilaktykę chorób zakaźnych – szczepienie przeciwgruźlicze oraz przeciw żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B);
 • diagnostykę schorzeń metabolicznych – test na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę i wrodzony przerost nadnerczy;
 • przesiewowe badania słuchu;
 • ocenę saturacji w kierunku wrodzonych poważnych wad serca;
 • udzielamy porad laktacyjnych (konsultant laktacyjny);

W obrębie oddziału funkcjonuje Pododdział Intensywnego Nadzoru, którego zadaniem jest:

 • opieka nad wcześniakiem (respiratory, Fabian Therapy, Infant flow ) oraz podawanie surfaktantu przy zespole zaburzeń oddychania;
 • żywienie wcześniaka drogą dożylną;
 • leczenie noworodka z zakażeniem wrodzonym np. wrodzonym zapaleniem płuc, układu moczowego;
 • diagnostyka wad wrodzonych serca, centralnego układu nerwowego oraz narządów jamy brzusznej;
 • leczenie konfliktu serologicznego oraz innych żółtaczek patologicznych (transfuzje wymienne, fototerapie);
 • leczenie innych chorób wrodzonych (dzieci do zabiegów chirurgicznych są kierowane na Oddziały Chirurgii Dziecięcej);

Personel medyczny stara się stwarzać miłą i życzliwą atmosferę, chętnie udziela informacji i wyjaśnia wszystkie wątpliwości rodziców.

Wcześniak jest wyjątkowy

Wcześniakiem jest dziecko urodzone już w 22 tyg. i ważące 500 g jak i dziecko, które może ważyć np. 4 kg ale urodziło się przed 37 tygodniem trwania ciąży – różnorodność sytuacji zdrowotnych w tej grupie jest więc ogromna.

Nie bez przyczyny uznajemy, że dzieci radzą sobie z adaptacją po urodzeniu jeżeli będą w brzuchu mamy co najmniej 38 tygodni.

Dzieci urodzone wcześniej mogą mieć kłopoty związane z niedojrzałością narządów wewnętrznych – zwłaszcza płuc, mózgu, układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego, trawiennego.

Leczenie najmniejszych i najdotkliwiej chorych wcześniaków wymaga nierzadko 3 – 4 miesięcznego pobytu w Oddziale Intensywnej Terapii lub Patologii Noworodka gdzie są możliwości bez których te dzieci nie miałyby szans na przeżycie. Ledwo niekiedy widoczny wśród “lasu” kroplówek, drenów i cewników mały człowiek, bezbronny i nie skarżący się nigdy pacjent wymaga wyjątkowego podejścia ze strony personelu i ze strony rodziców, których obecności i ciepła dziecko potrzebuje najbardziej. Takie dzieci muszą mieć  maksymalnie komfortowe warunki pozwalające przetrwać im pierwsze najtrudniejsze tygodnie życia. 

W naszym szpitalu co roku przychodzi na świat ok. 60 – 80 wcześniaków więc i tyle rodzin spotyka się z problemami związanymi z przedwczesnym urodzeniem się ich dziecka. Rodzice przeżywają wiele silnych uczuć, emocji, zwłaszcza uczucia strachu o życie i zdrowie ich dzieci, niepewności i bezradności. Personel oddziału zawsze stara się pomóc, wytłumaczyć co dzieje się z dzieckiem, dlaczego musimy podawać leki, kroplówki i stosować np. specjalistyczny sprzęt wspomagający oddychanie. 

Jeżeli rodzice uporają się ze strachem, uwierzą, że może być dobrze, jeżeli się zmobilizują i będą przy dziecku – zaczną mówić do niego, dotykać je, gdy mamy będą podawać mu swoje mleko – to wtedy nasze wspólne postępowanie: lekarskie, pielęgniarskie i rodziców zacznie działać dla dobra dziecka i jego szansy na odzyskanie zdrowia.

Po wypisie do domu wcześniaki potrzebują często wspomagania dalszego rozwoju psychoruchowego, starannej kontroli i oceny prawidłowości tego rozwoju w różnych poradniach – neonatologicznej, okulistycznej, neurologicznej, endokrynologicznej, rehabilitacyjnej; trzeba również zapewnić im dodatkowe wsparcie żywieniowe.

Spełnienie tych wyjątkowych wymagań wcześniaków sprawi, że dobre zdrowie i dobra jakość życia w przyszłości będzie możliwa do osiągnięcia. 

 

Lek. med. Ewa Piotrowska – pediatra, specjalista w zakresie neonatologii