Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Pragniemy przekazać najważniejsze wiadomości o znieczuleniu ZO porodu. Szczegółowe informacje, a także odpowiedzi na pytania można uzyskać od anestezjologa wykonującego znieczulenie                     

Informacje ogólne

Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe (ZO) jest jednym ze sposobów łagodzenia bólu porodowego. Polega ono na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej cewnika, tj. cienkiej rurki z tworzywa sztucznego, przez nakłucie skóry w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Przez cewnik podawane są leki znieczulenia miejscowego oraz opioidowe leki przeciwbólowe w celu zniesienia lub wyraźnego zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z porodem.

Wskazania i przeciwwskazania do znieczulenia ZO ustala lekarz anestezjolog w porozumieniu prowadzącym poród ginekologiem-położnikiem. Moment rozpoczęcia znieczulenia uzależniony jest od zaawansowania porodu. Przed wykonaniem znieczulenia zostaną wykonane niezbędne badania laboratoryjne, a lekarz anestezjolog przeprowadzi z pacjentką rozmowę (tzw. wywiad anestezjologiczny)  oraz udzieli informacji dotyczących zachowania się w trakcie wykonywania znieczulenia (np. pozycja ciała).

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest ostatnim etapem łagodzeniu bólu u kobiety rodzącej – jest metodą najskuteczniejszą, ale jednocześnie obarczoną ryzykiem powikłań. Oznacza to, że wcześniej powinny być zastosowane na sali porodowej wszystkie inne – prostsze i bezpieczniejsze – dostępne metody łagodzenia bólu porodowego.